Pátek
22.09.2023

Bratrstvo a Tuláci

Sdružení klubů správných kamarádů, jehož jsme byli členy až do zániku.

Copyright
BraTul 2004

Administrátor
Mirek Pařízek

Hra na slova
ID číslo 8
Název Hra na slova
Popis hry a pravidla
Klub sedí kolem stolu a ty zahájíš hru tím, že vyslovíš nějakou hlásku - například K. Další hráč po tvé levici ji opakuje a přidá k ní druhou hlásku. Musí ovšem volit takovou, aby obě dohromady tvořily začátek českého slova. Rozhodne se třeba pro L (a v duchu myslí na lovo "Kladno"). Třetí hráč připojí novou hlásku, například A (ale na rozdíl od svého předchůdce myslí na slovo "kladivo"). I další hráči prodlužují vytvářené slovo vždy o jedinou hlásku a když se všichni vystřídají, je řada opět na tobě.

Žádné slovo není nekonečné, a tak dříve nebo později nastane okamžik, kdy další hráč nneí schopen přidat novou hlásku, aby spolu se všemi předcházejícími patřila k jakémukoliv druhu českého slova, bez ohledu na rod, číslo, pád nebo čas. Kdo slovo neumí nebo nemůže nastavit, dostane trestný bod. A soused po jeho levici zahájí nové kolo tím, že vysloví první hlásku nového slova.

V příkladu, který jsme uvedli, pokračovala hra takto: čtvrtý hráč přidal hlásku M - a vytvořil tak slovo "klam". Pátý se vyhnul trestnému bodu tím, že je prodloužil o A (myslel na slovo "klamný"). Potom byl na řadě opět první: N. I když celé slovo zatím nikdo nevyslovil nahlas, bylo v té chvíli jasné, že se boj chýlí ke konci - dalších možností už mnoho nezbývalo. Druhý přidal Ý a myslel si, že tím kolo skončilo, ale třetí dokázal připnout na konec slova ještě M. Ale porážce se překvapivě vyhnul i čtvrtý hráč - prodloužil slovo o I. Pátý hráč se chvíli marně namáhal, ale slovo už prodloužit nedokázal.

Každý hráč má na přidání další hlásky nanejvýš minutu. Nedokáže-li slovo prodloužit v této lhůtě, dostává trestný bod. Není-li slovo zatím dokončeno, předcházející hráč musí na požádání říci, které slovo myslel, když přidal svou hlásku. Není-li schopen dokázat, že přidal hlásku právem, dostává sám trestný bod místo následujícího hráče.

Druhé slovo ukázkové hry skončilo překvapivě již po čtvrté hlásce: "dlak". A trestný bod dostal znovu pátý hráč. Prohlašoval sice, že žádné slovo na "dlak" prostě neexistuje, ale jeho předchůdce řekl, že měl na mysli slovo "dlakoš" - ryze české jméno ondatry.
Zpět

Magazín eKamarád

TJ oddílů rekreačních sportů Praha

Dětská seznamka

Bohoušek

Stránky
vytvořil:
MF SOFT